Logo

DAWNY KOŚCIÓŁ BRYGIDEK - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskie zbudowany został w latach 1412 - 1426 w miejscu kaplicy z 1396 r. dla zakonu brygidek i brygidów sprowadzonych z Gdańska w 1426r. Kościół i klasztor ufundowane zostały przez Władysława Jagiełłę, jako dziękczynne wotum za zwycięstwo grunwaldzkie. Wieża zbudowana została w pierwszej połowie XVI w. i podwyższona w końcu XVI lub na początku XVII w.

Kościół zbudowany był w stylu gotyckim. Osobliwością jego jest niesymetryczny podział wnętrza na dwie nawy. Pierwotne wnętrze dekorowane było malowidłami ściennymi i nakryte stropem płaskim, zastąpiono około połowy XVI wieku gotyckim sklepieniem krzyżowo - żebrowym.

Sklepienie w prezbiterium posiada dekorację wczesno-barokową z czasów Ksieni Doroty Firlejówny (1631-1660).

Z dawnego wyposażenia wnętrza zwracają uwagę: gotycki obraz św. Brygidy z XV w. w ołtarzu głównym prezbiterium, malowany na desce (część dawnego tryptyku), zapewne import skandynawski, obrazy w stallach i ławkach przedstawiające sceny z życia św. Brygidy, zapewne pędzla Jana Szrettera, druga ćwierć XVII w. Nad sklepieniem nawy głównej (na poddaszu) zachowały się fragmenty gotyckiej dekoracji malarskiej, prawdopodobnie z lat 1460-1470. Polichromia znajdowała się pierwotnie poniżej stropu, nakrywającego nawę. Jeden z fragmentów przedstawia pochód rycerzy pod wodzą króla na tle miasta, w asyście mieszczan na koniu i zaliczony jest do najwcześniejszych w Polsce utworów malarskich o tematyce świeckiej. W ścianie północnej kościoła odkryty został stary portal gotycki.

Zapraszamy na stronie internetową kościoła oraz zapoznania się z naszą ofertą kulturalną i poszczególnymi ekspozycjami.

Zapraszamy także do zwiedzania naszej historycznej świątyni od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00 i w soboty po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

W trakcie zwiedzania poznają Państwo historię naszego kościoła od roku 1412 czyli daty fundacji przez Króla Władysława Jagiełło do dnia dzisiejszego.

Zobaczą Państwo najstarszy obraz jaki możemy podziwiać w naszym mieście (Św. Brygida), unikatowe freski które zachowały się w dość niezwykłym miejscu, wieżę kościoła i punkt widokowy. Ciekawym miejscem są również krypty, które zostały odkryte w czasie prac renowacyjnych w latach 2011-12.

Bilety w cenie 10,00 zł. - normalny i 5,00 zł - ulgowy, do nabycia w zakrystii. Zakup biletu gwarantuje obusługę przewodnika.

  1. Ekspozycja historyczna
  2. Ekspozycja numizmatyczna
  3. Ekspozycja archeologiczna
  4. Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim