Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim

KONCERT JAN PAWEŁ II – MYŚLĄC OJCZYZNAplakat 3 maja zmiany 30.04.2025

Sobota, 3 maja 2025 r. godz. 18.45

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie
ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 6

Wykonawcy:

Jacek Szymański – tenor

Dariusz S. Wójcik – bas

Paweł Lipski – pianista

ZAPRASZAMY!

 

Zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego

 

Partnerzy koncertu:

Powizytkowski Ośrodek Kultury w Lublinie

Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

 

Patronat medialny:

Radio Plus

Polskie Radio Lublin

Dziennik Wschodni

Niedziela Lubelska

Gość Niedzielny

W koncercie „Myśląc Ojczyzna” zostaną zaprezentowane pieśni, które śpiewano niegdyś w polskich domach, pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, które z biegiem lat nobilitowane były do rangi pieśni narodowych i ojczystych, pieśni stanowiące niekiedy dokument epoki, czy tez wzruszające świadectwo czasu.

Z przebogatej skarbnicy polskiej pieśni zostały wybrane te, które dotyczyły zmagań orężnych, żołnierskiego rzemiosła, a daty ich powstania wytyczały kolejne etapy zrywów narodowościowych.

Program koncertu wzbogacą pieśni dedykowane Matce Bożej, która była hetmanką żołnierza polskiego, była inspiracją dla tułaczy udających się na krańce świata za chlebem, ale także dla tych, którzy walczyli o Polskę, kiedy nie było jej na mapach świata.

Program koncertu pięknie dopełnią obszerne fragmenty poematu „Myśląc Ojczyzna” Karola Wojtyły i fragmenty przemówień oraz homilii Jana Pawła II.

 

Informacja o wykonawcach" 

Jacek Szymański – tenor

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W roku 2020 obchodził Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album Dariusza Wójcika z piosenkami 20-lecia międzywojennego.

W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim - Wydziale Zarządzania - ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Od 2022 roku zatrudniony w  Akademii Łomżyńskiej w Łomży na stanowisku adiunkta doktora. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. 

W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. 

Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.  Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. 

W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn).  W 2009 r. wziął udział w realizacji opery „Ariadna na Naxos” R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski, telewizyjny kanał telewizyjny muzyczny MEZZO. W 2013 r. uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). 

Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, w ramach którego prowadzi Kursy Mistrzowskie dla Śpiewaków. 

Śpiewał pod batutą wybitnych dyrygentów, m.in.: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki.

Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Scen Polskich. W maju 2018 r. - przez Zarząd Główny Polskiego Związku Artystów Scen Polskich - sekcja Teatrów Muzycznych, Opery, Operetki - z okazji Dnia Artysty Śpiewaka został odznaczony  nagrodą ARIONA za wybitne zasługi na polu kultury. 

W sierpniu 2020 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował Jacka Szymańskiego Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej. We wrześniu 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 35-lecia pracy artystycznej. Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚC RETRO 2020” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego. W 2023 roku Marszałek Województwa Podlaskiego odznaczył Jacka Szymańskiego Medalem „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”. Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych.

 

Dariusz S. Wójcik – bas

Artysta śpiewak,  aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury. Urodził się w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pochodzi ze Strzegomia, miasta określanego mianem GRANITOWE SERCE POLSKI. W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej. 

Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech. Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu Jesus Christus Superstar” A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka. 

Za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Warto wymienić:

* 2013 roku – laureat I miejsca w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2013 - Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii AKTOR w Województwie Pomorski.

* 2020 r. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska „Zimny drań” promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album „Zimny drań” zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej „FRYDERYKI 2021”.

* 2020 r.Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Dariusza Wójcika Nagrodą Okolicznościową z okazji 35-lecia pracy artystycznej.

* 2020 r. –  Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandra Dulkiewicz uhonorowała Dariusza Wójcika Nagrodą Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury z okazji  35-lecia pracy artystycznej.

* 2021 r. tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii „Kultura”  - 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu „Osobowość Roku Polski 2020”.
Uroczystość wręczenia statuetki Osobowości Roku Polski 2020 odbyła się 20 sierpnia 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nominacja za: nagranie i wydanie płyty CD „Zimny drań”. Mimo pandemii i wszystkich ograniczeń zorganizował widowisko połączone z promocją płyty w Dworze Artusa w Gdańsku oraz Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie. Laureat honorowego wyróżnienia „ZŁOTY LIŚC RETRO 2013” za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego.

* 2023 – dołączył do grona kawalerów Honorowej Odznaki Województwa Podlaskiego.

Z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Medal „Zasłużony dla Województwa Podlaskiego”.

- 2023 r. – Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie muzyki.

W 2013 roku został laureatem honorowego wyróżnienia Złoty Liść Retro 2013, ktróre przyznała artyście Rada Programowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w uznaniu zasług i dorobku artystycznego oraz za podtrzymywanie tradycji i popularyzację twórczości okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w szczególności za koncert „Co nam zostało z tych  lat” z największymi przebojami nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

W maju 2014 r. Dariusz S. Wójcik wystąpił w Sali Koncertowej Polskiego Radia w Warszawie (STUDIO S1 im. Witolda Lutosławskiego) w koncercie „Czar piosenki retro” u boku wybitnych gwiazd polskiej estrady. Podczas koncertu Rodzina Foggów, która zasiada w Radzie Programowej Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga wręczyła Dariuszowi Wójcikowi ZŁOTY LIŚĆ RETRO 2013” przyznany mu w maju 2013 r. za szczególne zasługi w popularyzowaniu twórczości okresu 20-lecia międzywojennego.

Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtynw Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, który od 30 lat, z niegasnącym powodzeniem odbywa sie na Podlasiu.

Twórca eposu regionalnego pod nazwą Oraorium Requiem Piaśnickie - przejmującego dzieła muzycznego, które powstało w hołdzie pomordowanym w Lasach Piaśnickich k/ Wejherowa w 1939 r.

W ponad dwudziestoletniej działalności Teatru Otwartego w Gdańsku, kreatywność i pomysłowość Dariusza S. Wójcika, pozwoliła mu powołać do życia wiele cennych i wartościowych – autorskich inicjatyw kulturalnych - w tym również wydarzeń cyklicznych.

Dzięki Jego ogromnemu zaangażowaniu Kalendarz Kulturalny Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego wzbogacił się o szereg wartościowych wydarzeń kulturalnych.

Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.:  Międzynarodowy Festiwal „Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża”, Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal „Musiques en Clain” Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, „Lato z Kulturą” Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”,  Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach, Festiwalu „Les Clés du Classique” 2022 w Katalonii (Hiszpania), Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2023 (Francja),

Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD Shalom Alejchem” nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna.

We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą „Motywy żydowskie w muzyce świata” ukazała się w listopadzie 2015 r., a już w roku następnym została zgłoszona  do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii „ALBUM ROKU - Muzyka Folk”.

Przez krytyków i publiczność określony mianem „Artysta Charyzmatyczny”. Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce.  W 2020 roku, za działalność na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich, przez środowiska żydowskie w Polsce, zgłoszony został do Nagrody Muzeum POLIN.

Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

 

Paweł Lipski – pianista

Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnego Studium Jazzu w Warszawie, w klasie fortepianu Andrzeja Jagodzińskiego. Studiował również Kompozycję i Aranżację na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2009. Pianista, kompozytor, aranżer, reżyser dźwięku.

Od wielu lat z powodzeniem oddaje się akompaniowaniu wokalistom. Współpracował m. in z Patrycją Kazadi, Małgorzatą Nakonieczną, Anną Ozner, Sławkiem Uniatowskim czy Miką Urbaniak.

Od 2011 roku pracuje w legendarnym studio Sonus w Łomiankach, tworząc lub współtworząc produkcje muzyczne, głównie w nurcie jazzowym. Wraz z Andrzejem Karpem i Piotrem Wróblewskim oraz grupą muzyków jest autorem oprawy muzycznej Pierwszego Programu Polskiego Radia w latach 2012-2019.

W studio jako producent bądź reżyser dźwięku współpracował z Leszkiem Możdżerem, Marią Sadowską, Michałem Jelonkiem, Olgą Boczar, Arturem Dutkiewiczem, Michałem Rudasiem, Anną Józefiną Lubieniecką i czołówką polskich intrumentalistów oraz wokalistów rozrywkowych.

Nominowany do Nagrody Fryderyk 2017 za realizację nagrania Płyty „Atom Accordion Quintet” Rafała Grząki i Atom String Quartet. W latach 2017-2018 współtworzył Popołudniowy Program Radia ZET grając na żywo na instrumentach klawiszowych. W latach 2018-2019 był konsultantem muzycznym w postprodukcji programu „Koło Fortuny” dla TVP2.

Wraz z cenionym  gdańskim  śpiewakiem Dariuszem Wójcikiem – jako lider zespołu „Szaweł Lipski Klezmer Quartet”, od wielu lat uczestniczy w jego autorskich projektach z muzykę klezmerską i tradycyjną muzyką żydowską, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą.